wtorek, 18 lutego 2014

Kino

Kino LAB, CSW Zamek Ujazdowski, Jazdów 2
Wstęp wolny na wszytkie projekcje

„Na wschód”, reż. Lionel Baier (Szwajcaria 2006, 112 min.)Lucie i Lionel, dzieci pastora z Kantonu Vaud, którego przodkowie prawdopodobnie pochodzą z Polski, wyruszają w nocną podróż samochodem „pożyczonym” od radio Suisse. O ile jednak ich polskie korzenie są co najmniej wątpliwe, o tyle przeprawa przez Słowację i opuszczone fabryki na Śląsku, skradziony samochód, białe małżeństwo, student z Krakowa, fałszywe paszporty, czy podróż do Warszawy są jak najbardziej rzeczywiste.
Wtorek 4 marca, g.18.00, Kino LAB


„Pegaz”, reż. Mohamed Mouftakir (Maroko 2009, 104 min.)Pod opiekę pracującego w szpitalu psychiatrycznym Zineba trafia młoda, przerażona dziewczyna przekonana, że jest w ciąży z Władcą koni, legendarnym duchem. Zineb ma za zadanie nakłonić dziewczynę do mówienia. Rihana jednak nie chce współpracować…
Wtorek 4 marca, g.20.00, Kino LAB


„Mój wujaszek Antoni”, reż. Claude Jutra (Canada 1970, 110 min.)Quebec, małe górnicze miasteczko w latach czterdziestych minionego wieku. Lokalna społeczność, zgromadzona w miejscowym sklepie w przeddzień Bożego Narodzenia, zapomina na kilka godzin o swoim niedostatku. Piętnastoletni Benoît odkrywa świat dorosłych: uczucia, cierpienie i małe szaleństwa, które na chwilę przybierają postać szczęścia.
Najlepszy film kanadyjski wszechczasów.
Wprowadzenie do filmu po polsku przez dr hab. Radosława Rybkowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistę w dziedzinie kina kanadyjskiego.
Wtorek 11 marca, g.16.00, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (SWPS) ul. Chodakowska 19/31
oraz
Wtorek 11 marca, g.18.00, Kino LAB

 

„Zgubna Pomoc”, film dokumentalny, reż. Roul Peck (Francja, Haiti, USA, Belgia 2013, 100 min)Film Raoula Peck’a, byłego ministra kultury Haiti, dokumentuje trzy lata realizacji programu międzynarodowej pomocy dla Haiti, udzielonej po trzęsieniu ziemi w styczniu 2010 r. Obraz jest krytycznym zapisem procesu odbudowy stolicy Port-au-Prince i stanowi podsumowanie pomocy humanitarnej. Zapraszamy również na debatę po polsku.
Po filmie debata „Pomoc międzynarodowa, komu jest potrzebna?”
Piątek 21 marca, g.18.00, Centrum ŁOWICKA, ul. Łowicka 21


„Nic do oclenia”, reż. Dany Boon (Belgia 2010, 108 min.)1 stycznia 1993 roku: zniesienie granic celnych w UE. Dwóch agentów służby celnej, Belg i Francuz, dowiaduje się, że ich posterunki graniczne, we francuskim Courquain i w belgijskim Koorkin, zostaną wkrótce zlikwidowane. Belg Ruben Vandevoorde, pochodzący z rodziny od pokoleń źle nastawionej do wszystkiego, co francuskie, a przy tym nadgorliwy urzędnik, zostaje zmuszony do stworzenia pierwszego francusko-belgijskiego mobilnego posterunku granicznego.
Wtorek 25 marca, g.18.00, Kino LAB


„J.A.C.E. ”, reż. Menelaos Karamaghiolis (Grecja 2011, 153 min.)Jace, siedmioletni Albańczyk greckiego pochodzenia, jest świadkiem masakry w Argyrokastron, w której ginie cała jego rodzina zastępcza, a on sam wpada w ręce okrutnych przemytników dzieci. W brutalnym świecie rządzonym przez niesprawiedliwość, zbrodnie i strach, Jace rozpaczliwie szuka nowej„rodziny”.
Wtorek, 25 marca, g.20.00, Kino LAB


„Kochanek” reż. Jean-Jacques Annaud (Francja, 1992, 152 min.)Film na podstawie powieści Marguerite Duras. Pod koniec lat dwudziestych, w Indochinach... Młoda dziewczyna ma piętnaście i pół roku. Koniec wakacji. Tego ranka, wracała do Sajgonu. Autobus tubylców wyruszył z Sadec gdzie jej matka kierowała szkołą żeńską. Podczas przejazdu przez rzekę Mékong, na promie, dziewczyna wysiada z autobusu i idzie na mostek...
Projekcja filmu zostanie poprzedzona wstępem przygotowanym przez po francusku prowadzoną przez Marcin Darmas doktora socjologii i socjologii kina.
Czwartek 27 marca, g. 19.00
Instytut Romanistyki i Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich w Polsce (OKF) 

„35 kieliszków rumu”, reż. Claire Denis (Francja 2009, 100 min.)Lionel jest motorniczym paryskiej kolejki podmiejskiej RER. Od wielu lat samotnie wychowuje córkę. Ale Joséphine nie jest już dzieckiem. Ojciec i córka żyją obok siebie, niewiele troszcząc się o świat zewnętrzny. Dla Lionela liczy się tylko córka, dla Joséphine, ojciec. Powoli jednak Lionel zaczyna zdawać sobie sprawę z upływu czasu i z tego, że być może nadszedł czas rozstania...
Wtorek 1 kwietnia, g.18.00, Kino LAB 

 

 

„Trzy etiudy”, reż. Cristi Puiu (Rumunia 2013, 157 min.)Trzy filmy oparte na „Trzech rozmowach” rosyjskiego pisarza i filozofa Władimira Sołowjowa. Ta minimalistyczna trylogia o kinie, literaturze, życiu społecznym i duchowym jest wynikiem warsztatów przeprowadzonych we francuskim studiu arystycznym Chantiers Nomades przez słynnego rumuńskiego reżysera, Cristi Puiu.
Wtorek 1 kwietnia, g.20.00, Kino LAB