poniedziałek, 3 marca 2014

Kraków

6 marca, g.17.00

Polsko-francuskie seminarium dyskusyjne

prof. Anna Bochnakowa, O słowniku Pierre'a Daneta w Polsce (1743-1745)
mgr Marcin Jakubczyk, O pierwszym dwujęzycznym słowniku francusko-polskim (1701).
Instytut Francuski w Krakowie, ul. Stolarska 15

14 marca 

X Krakowski Młodzieżowy Festiwal Piosenki Francuskiej

W tym roku śpiewamy pod hasłem " C’est beau, la vie...."
Zapraszamy uczestników od 6 do 26 roku życia do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i językowych.
Wybierajcie piosenki niekonwencjonalne, nieznane, niszowe i egzotyczne.
Contact/kontakt: anetawo@poczta.onet.pl
VI LO ul. Wąska 7

15 marca

Konkurs poezji i prozy frankofonskiej - finały regionalne

Konkurs organizowany przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej dla uczniów szkół z Małopolski
Zapisy i program : tppf.krakow.pl

16 marca, g.15.00

Drugie życie książki

Edycja specjalna w ramach Miesiąca Frankofonii w Instytucie Francuskim (ul. Stolarska 15). Wymieniamy się książkami frankofońskimi w języku polskim i francuskim.
Instytut Francuski w Krakowie, ul. Stolarska 15

17 marca – 17 kwietnia

Wystawa fotograficzna

Bożena Harmatys – Kwiecień
Rajski ogród Langwedocji
Zdjęcia przedstawiają AOC Saint Chinian, wyjątkową winnicę otoczoną wapiennymi skałami.

Instytut francuski, ul. Stolarska 15
Wernisaż: 19 marca, g.18.00

27 marca

Finał konkursu wiedzy o Francji i krajach frankofońskich

Uczniowie maja za zadanie odpowiedzieć na pytania z zakresu kultury, historii, geografii krajów frankofońskich oraz oczywiście z języka francuskiego. Zostaną poproszeni również o prezentację wybranego kraju frankofońskiego
Informacje i formularz zgłoszeniowy: vilo.krakow.pl

KINO


Kino IFCinéma
Srody, g. 19.45, ul. Stolarska 15
Wstęp wolny

5 marca

Mon oncle, Antoine

Reż: Claude Jutra, z udziałem : George Alexander, Lise Brunelle, René Salvatore Catta, Siméon Dallaire, Jean Dubost, Mario Dubuc, Serge Evers, Roger Garand, Sidney Harris, Dominique Joly, Alain Legendre, Benoît Marcoux , Robin Marcoux, Monique Mercure, Michel Talbot, Lise Talbot, Quebec, 1971, komedia, 110 min.

Quebec, małe górnicze miasteczko w latach lat czterdziestych minionego wieku. Lokalna społeczność, zgromadzona w miejscowym sklepie, w przeddzień Bożego Narodzenia zapomina na kilka godzin o swoim niedostatku.
Najlepszy film kanadyjski wszech czasów.

12 marca

La vie secrète des gens heureux

Reż: Stéphane Lapointe, z udziałem : Anne Dorval, dramat, Canada, 2006, 101 min.

Thomas, wychowany przez idealnych rodziców, mieszkający na zadbanym przedmieściu, brat dziewczyny, której wszystko się udaje i przyjaciel łamacza kobiecych serc, nie ma o sobie zbyt wysokiego mniemania. W dodatku bezskutecznie próbuje obronić dyplom z architektury. Kiedy spotyka piękną i tajemniczą Audrey, zakochuje się bez pamięci.

19 marca

35 Rhums

Reż: Claire Denis, z udziałem : Alex Descas, Mati Diop, Nicole Dogue, France-Allemagne, dramat, 2009, 100 min.

Lionel jest motorniczym paryskiej kolejki podmiejskiej RER. Od wielu lat samotnie wychowuje córkę. Ale Joséphine nie jest już dzieckiem. Powoli je Lionel zaczyna zdawać sobie sprawę z upływu czasu i z tego, że być może nadszedł czas rozstania.


26 marca

Pégase

Reż: Mohamed Mouftakir, avec/ z udziałem : Fatim Zahra Bennasser, Majdoline Drissi, Anas El Baz, Saâdia Ladib, Nadia Niazi, Driss Roukhe, Maroko, 2010, dramat, 104 min.

Zineb, pracuje w szpitalu psychiatrycznym. Z polecenia przełożonego ma zaopiekować się przerażoną młoda dziewczyną, która myśli, że jest w ciąży. Zineb ma sprawić by zaczęła mówić. Dziewczyna nie jest zbyt otwarta na współpracę…


2 kwietnia

Les Neiges du Kilimandjaro

Reż: Robert Guédiguian, z udziałem : Ariane Ascaride, Jean-Pierre Darroussin, Gérard Meylan, dramat, France 2010, 107 min.

Zwolnienie z pracy nie zakłóca szczęśliwego życia jakie od 30 lat wiodą Michel i Marie-Claire. Mają kochające dzieci, wnuki i bliskich przyjaciół. To wszystko rozpadnie się na kawałki w chwili, kiedy zostaną napadnięci i obrabowani przez dwóch zamaskowanych mężczyzn.

9 kwietnia

La Trahison

Reż: Philippe Faucon, z udziałem : Vincent Martinez, Ahmed Berrhama, Cyril Troley, Walid Bouzham, Medhi Yacef, France, Algérie, 2006, 80 min.

W wiosce na wschodzie kraju. W ogarniętym wojną kraju ma zapanować nad ludnością poddanej represjom i torturom.

16 kwietnia

L'Été de Giacomo

Reż: Alessandro Comodin, z udziałem : Giacomo Zulian, Stefania Comodin, Barbara Colombo, France, Belgique, Italie, 2012, 78 min

Lato na północy Włoch. Głuchy nastolatek, Giacomo, wyjeżdża nad rzekę ze swoja najlepszą koleżanką, Stefanią. Oddalając się od utartych szlaków gubią się i trafiają do rajskiego zakątka, gdzie są sami i wolni. Mają po 16 i 18 lat. To czas gdy zmysły się rozbudzają.

23 kwietnia

Goodbye Morocco

Reż: Nadir Moknèche, z udziałem : Lubna Azabal, Rasha Bukvic, Faouzi Bensaïdi, Grégory Gadebois, Anne Coesens, France, Maroc, 2012, 102 min.

Rozwiedziona Diuna z dzieckiem mieszka w Tangerze z serbskim architektem. Dla marokańskiej rodziny to skandaliczny związek. Para zarządza placem budowy, na którym zostają odkryte chrześcijańskie groby ozdobione freskami z IV wieku. Diounia postanawia szybko zarobić na wyjazd z synem i z kochankiem z Maroka i wdaje się w przemyt.

30 kwietnia

Le Paradis des bêtes

Reż: Estelle Larrivaz, z udziałem : Stefano Cassetti, Géraldine Pailhas, Muriel Robin, Valentine Klingberg, Léon Brachet, Suisse, France, 2012, 103 min

Dominik jest typem mocnego i zaborczego ojca. Wraz z siostrą prowadzi sklep zoologiczny: Raj zwierząt. Porywczy doszedł do takiego etapu w życiu małżeńskim skąd nie ma powrotu. Ucieka wraz z dziećmi: Klarysą i Ferdynandem.