„Kabała w Kabulu”
Dokument, reż. Dan Alexe
Występują: Isaac Lévy i Zabulon Simantov
2006, 87 min, Rumunia
2006, 87 min, Rumunia
„Kabała w Kabulu” opowiada historię ostatnich dwóch Żydów z Afganistanu po upadku reżimu talibów. Isaac Lévy i Zabulon Simantov zajmują starą synagogę w Kabulu, gdzie cały czas dochodzi między nimi do sprzeczek.
Wtorek 5 marca, godz. 18.00, Kino LAB
„Martwy punkt”
Kryminał, reż. Christophe Wagner
Występują: Jung, Jules Werner, Brigitte Urhauser, Gilles Soeder
2012, 96 min, Luksemburg
2012, 96 min, Luksemburg
Przykładny policjant zostaje zamordowany w tajemniczych okolicznościach. Prowadzący śledztwo inspektor Hastert prosi o pomoc brata zamordowanego, Oliviera - niezdyscyplinowanego policjanta. Żądny zemsty Olivier całkowicie poświęca się śledztwu i ujawnia mroczny proceder korupcji na tle nocnego i deszczowego Luksemburga. Nie wyjdzie z tego bez uszczerbku... Polska premiera najlepszego luksemburskiego kryminału.
„Tango libre”
Dramat reż. Frédéric Fonteyne
Występują : François Damiens, Sergi López, Jan Hammenecker, Anne Paulicevich
2012, 97 min, Walonia – Bruksela (Belgia)
Występują : François Damiens, Sergi López, Jan Hammenecker, Anne Paulicevich
2012, 97 min, Walonia – Bruksela (Belgia)
JC jest strażnikiem więziennym, zwyczajnym człowiekiem wiodącym monotonne życie. Jedyną ekstrawagancją, na jaką sobie pozwala jest nauka tanga. Pewnego wieczoru, podczas lekcji tanga poznaje Alice. Następnego dnia spotyka ją w swoim miejscu pracy w sali widzeń, gdzie odwiedza ona jednocześnie dwóch więźniów – męża i kochanka. Wkrótce zostaje uwikłany w barwne życie kobiety, żyjącej zgodnie z własnymi pragnieniami i według własnych reguł.
Zdobywca nagrody głównej – GRAND PRIX 2012 na 28. Warszawskim Festiwalu Filmowym
Wtorek 12 marca, 18.00, Kino LAB
„Milczenie lasu”
Dramat, reż. Didier Ouénangaré i Bassek Ba Kobhio
Występują: Eric Ebouaney, Sonia Zemborou, Nadège Beausson Diagne, Philippe Maury
2003, 93 min, Republika Środkowoafrykańska
Występują: Eric Ebouaney, Sonia Zemborou, Nadège Beausson Diagne, Philippe Maury
2003, 93 min, Republika Środkowoafrykańska
Gonaba po powrocie ze studiów w Europie osiedla się w wiosce pigmejów, aby otworzyć tam szkołę. Stopniowo zaczyna nabierać wątpliwości, co do swojej dotychczasowej wizji świata i zastanawiać się nad swoim stosunkiem do innych kultur oraz ekspansją wartości świata zachodniego. Oparty na powieści Étienne'a Goyemide film opowiada o życiu ostatnich pierwotnych mieszkańców afrykańskich lasów tropikalnych.
Wtorek 12 marca, godz. 20.00, Kino LAB
„Wspaniała”
Komedia romantyczna, reż. Régis Roinsard
Występują: Romain Duris, Bérénice Bejo, Déborah François
2012, 111 min, Francja
Występują: Romain Duris, Bérénice Bejo, Déborah François
2012, 111 min, Francja
Jest młoda, piękna i pełna wdzięku. Ale ma bardzo mało wiary w siebie - 21-letnia Rose marzy by uciec z małego miasteczka i znaleźć najlepszą pracę na świecie. W 1958 roku zajęcie dające możliwość podróży i przygód, o którym śnią wszystkie nowoczesne dziewczyny, to... praca sekretarki. Już wkrótce Rose nie tylko dostanie pracę w firmie ambitnego i przystojnego Louisa, ale też odkryje swój wyjątkowy talent.
Premiera kinowa, piątek, 22 Marca
„Twoja siostra”
Dramat, reż. Ursula Meier
Występują: Léa Seydoux, Kacey Mottet Klein, Martin Compston
2012, 97 min, Szwajcaria
2012, 97 min, Szwajcaria
Luksusowy kurort narciarski w Szwajcarii. 12-letni Simon mieszka nieopodal w przemysłowej dolinie ze swoją bezrobotną siostrą. Każdego dnia jedzie wyciągiem do luksusowego świata w górach i kradnie bogatym turystom sprzęt, żeby sprzedać go potem miejscowym dzieciakom. Współpracując z nieuczciwym pracownikiem sezonowym z Wielkiej Brytanii, Simon przekracza pewne granice, co źle wpływa na związki z siostrą. Gdy na jaw wychodzi prawda, przed którą oboje uciekali, Simon szuka schronienia w górach.
Srebrny Niedźwiedź, Nagroda specjalna Jury Berlinale 2012.
Wtorek 19 marca, godz.18.00, Kino LAB
„Krzyczący mężczyzna”
Dramat, reż. Mahamat-Saleh Haroun
Występują : Youssouf Djaoro, Diouc Koma, Emil Abossolo M'Bo
2010, 92 min, Czad
Współczesny Czad, Adam, były mistrz pływacki, jest ratownikiem na luksusowym basenie w Ndżamenie. Kiedy hotel zostaje kupiony przez przedsiębiorców z Chin, Adam, zmuszony do zmiany pracy, z trudem akceptuje nowe warunki. W kraju trwa wojna domowa, oddziały buntowników zagrażają władzy. Rząd wzywa swoich obywateli do mobilizacji wojennej. Wkład każdego z nich to dziecko zdolne do walki lub pieniądze. Adam nie ma pieniędzy, ma za to syna, Abdela...
Wtorek 19 marca, godz. 20.00, Kino LAB
„Hakawati”
Dokument, reż. Marcin Sauter
2011, 37 min, Liban
„Hakawati” to w arabskiej tradycji mistrz opowieści, genialny gawędziarz, który dzieli się historiami z każdym, kto chce ich słuchać. Jego rola w kulturze arabskiej była bardzo ważna: gromadził tłumy ciekawe nowych baśni, dziwnych przypowieści. A teraz prawdziwych „Hakawati” już nie ma. We współczesnym świecie nie ma czasu na słuchanie opowieści. Reżyser rusza na poszukiwanie hakawati i trafia na pozostałości tradycji, niestety – bardziej przeznaczonej dla turystów niż dla rdzennych mieszkańców.
Wtorek 26 marca, 18.00, Kino LAB
„Sekretne życie szczęśliwych ludzi”
Komediodramat, reż. Stéphane Lapointe
Występują: Gilbert Sicotte, Marc Paquet, Catherine de Léan
2006, 101 min, Kanada
/Po pokazie spotkanie z doktorem Radosławem Rybkowskim z Uniwersytetu Jagielońskiego, specjalistą w dziedzinie kina kanadyjskiego.
Thomas, wychowany przez idealnych rodziców mieszka na zadbanym przedmieściu. Ma siostrę, której wszystko się udaje, przyjaciel łamiącego kobiece serca i niskie mniemanie o sobie. W dodatku bezskutecznie próbuje obronić dyplom z architektury. Kiedy spotyka piękną i tajemniczą Audrey, zakochuje się bez pamięci. Ale bycie szczęśliwym nie jest takie proste... Historia skończy się nie tak źle, jak to sobie wyobrażaliśmy. Skończy się jeszcze gorzej...
Doktor Radosław Rybkowski, adiunkt Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi badania nad kulturą Stanów Zjednoczonych i Kanady.
W badaniach nad filmem kanadyjskim koncentruje się nad rolą, jaką odgrywał i nadal odgrywa w kształtowaniu tożsamości kanadyjskiej oraz na wpływie polityki kulturalnej federacji i poszczególnych prowincji na kondycję kanadyjskiego przemysłu filmowego.
Wtorek 26 marca, 19.00, Kino LAB